Kimlere Saç Ekimi Yapılır?

Kimlere Saç Ekimi Yapılır

Saç Ekimi Yaptırmak İsteyenler Ne Yapmalı?

“Saç ekimi yaptırmak isteyenler ne yapmalılar?” sorusuna verilecek en net cevap; “Kaliteli hizmet veren, işinin ehli ve tecrübeli saç ekimi uzmanıyla çalışan bir saç ekimi merkezi bulmalılar.” olur.

Saç ekimi konusunda en önemli unsur saç ekimini gerçekleştirecek olan uzmanın gerçekten saç ekimine her yönüyle hakim ve vakıf olmasıdır. Çünkü saç ekimi esnasından yapılacak küçük bir hata başarısız sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden de saç dökülmesi yaşayan kişilerin işlerini şansa bırakmadan, kapsamlı bir araştırma yapmaları ve işine hakim tecrübeli bir saç ekimi uzmanı ve merkezi bulmaları gerekmektedir.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç dökülmesi çağımızda kadın erkek farketmeksizin her 3 kişiden birinin yaşadığı bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Dış görünüşü olumsuz etkilediği için çok da can sıkıcı bir durumdur. Bu yüzden saç dökülmesi ve kelliği gidermek için kişiler pek çok yol denerler.

Kulaktan dolma yöntemler, bitkisel çözümler ve bakım ürünleri ancak bir yere kadar hastalara yardımcı olabilir. Özellikle kalıcı kelliklerde ve açılmalarda en kesin ve etkin çözüm saç ekimidir. Ancak saç ekimi yapılmadan önce operasyona uygun olunup olunmadığı değerlendirilmelidir.

Saç ekimi yaptıracak kişinin öncelikle donör bölgesine karar verilmelidir. Bu karar için yapılması gereken saç analizini saç ekim uzmanı bizzat kendisi yapar. Hastanın donör özelliklerine sahip sağlıklı saç köklerinin olup olmadığını kontrol eder. Kişide uygun sağlıklı ve güçlü donörlerin bulunmadığı durumlarda saç ekimi yapılamaz.

Donör özelliklerine sahip sağlıklı saç kökleri bulunan ve 18 yaşını doldurmuş olan herkes saç ekimi yaptırabilir.

Saç ekimi, stres, üzüntü, kötü ve yetersiz beslenme, bilinçsizce kullanılan saç şekillendirme ürünleri ve yöntemleri, saçkıran gibi saç kaybına sebep olan hastalıklara bağlı saç dökülmesi, bölgesel açılmalar ve kellik yaşayan herkese önerilebilecek bir yöntemdir.

Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?

“Kimler saç ekimi yaptıramaz?” sorusu “Kimler saç ekimi yaptırabilir?” sorusunun hemen arkasından akla gelir. Bu soruya verilecek cevaplar çok sayıda değildir. Çünkü saç ekimi genelde yan etkisi olmayan, iyileşme sürecinin de gayet rahat olduğu bir işlemdir.

Saç ekimi esnasında kullanılacak solüsyon ve ilaçlara karşı aşırı duyarlılığı olan kişilere saç ekimi uygulanmaz. Alerjik yapıya sahip kişilerin saç ekimi yaptırırken bu riski göz önünde bulundurmaları gerekir.

Onkolojik rahatsızlığı olan kişiler hem kanser tedavisi görüp hem de saç ekimi yaptıamazlar. Hasta tedavisi bittikten sonra ancak saç ekimi yaptırabilir. Kanser hastalarının kullandığı ilaçlara bağlı saç dökülmelerinde saç ekimi kalıcı bir çözümdür.

Şeker hastaları genelde saç ekimi gibi işlemlerden çekinir. Ancak saç ekimi çok kanamalı bir işlem olmamakla birlikte yine de şeker hastalarına dikkatle uygulanması gerekir.

Saç Ekimine Uygunluğun Önemi

Saç ekimine uygunluk saç ekimi öncesinde yapılacak kan testleri ve saç analizinde anlaşılır. Saç ekimi uzmanları hastalarına yaptıkları saç analizlerinde donör bölgedeki saçların güçlü ve sağlıklı olup olmadığını, saç köklerinin sıklığını ve derinliğini hesaplar. Saç ekiminde bu hesaplamalar çok önemlidir. Doğallığı yakalamak için saç analizlerinin mutlaka yapılması gerekir.

Aksi taktirde ezbere yapılan bir saç ekimi başarısız sonuçlar doğuracak ve hastanın hem zamanını hem de parasını boşa harcamasına neden olacaktır. Bu yüzden saç ekimi merkezi ve saç ekimi uzmanının seçimi büyük önem taşımaktadır.

Saç Ekiminde Greft Ne Demektir?

Saç Ekiminde Greft Ne Demektir

Greft Nedir?

Greft içeriğinde deri ve saç kökleri bulunduran bir yapıdır. Genelde greft denince saç kökü anlaşılır ancak ikisi aynı şey demek değildir. Bir adet greft bünyesinde 1 ila 4 adet saç kökü bulundurabilir. Greft içerisinde bulunan deri oranı saç kökü sayısını belirler. Tekli, çiftli, üçlü ve dörtlü olmak üzere 4 çeşit greft türü vardır.

Saç ekiminde bahsettiğimiz saç kökü nakli aslında greft naklidir. Saç kökleri tek tek alınıp nakledilemez. Ancak greftler tek tek alınır ve köklerin canlılığı korunarak nakledilir. Bu durumda 1,2,3 ya da 4 saç kökü birlikte nakledilmiş olur.

Greftlerle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Saç ekimi esnasında donörün, hastanın kendisi olması önemlidir. Başka birinden alınan greftler başka birine nakledilemez. Nakledilse bile yeni kanallara uyum sağlayamaz ve kökler canlılıklarını yitirirler.

Saç ekimi esnasında greftler her evrede canlıdır. Donör bölgeden alınırken, dizilirken, ayıklanırken ve ekim sürecinde de hep canlıdırlar ve normal saç döngüsüne devam etmektedirler. Hatta saç ekiminden birkaç gün sonra deri üzerinde görünmeye bile başlarlar. Ancak greftlerin canlılığını muhafaza etmek saç ekimiyle ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Çünkü grefte gelecek herhangi bir zarar köklerin ölmesine neden olur. Bu durumda saç uzaması olmaz. Saç ekimi de başarısız olur. Bu yüzden saç ekiminde donör alımı ve ekim işlemi sürecinde greftlere azami hassasiyetle yaklaşılmalıdır. İşlemler dizisi de titizlikle gerçekleştirilmelidir.

Saç ekimi sırasında zarar görmüş bir greftin içerdiğindeki saç köklerinin ölü ya da canlı olup olmadıkları hemen anlaşılamaz. Bu durumun anlaşılması için en az 3-6 ay geçmesi gerekir. Çünkü saç ekiminin tam iyileşme süresi 3-6 ay arasında değişmektedir. Bu nedenle saç ekimi yaptırılacak saç ekim merkezi ve saç ekim uzmanının seçimi büyük önem taşımaktadır. Mutlaka işinde uzman ve tecrübeli bir ekiple çalışılmalıdır.

Fue Yöntemiyle Saç Ekiminde Greftler

Fue yöntemiyle saç ekimi son yıllarda en çok kullanılan saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemde greftlerin fiyat belirlemede önemi büyüktür. Çünkü işlemin maliyeti nakledilecek greft adedine göre belirlenir.

Saç ekim uzmanı saç ekimi öncesinde yapacağı analizler sonucu hastanın kaç adet greft nakline ihtiyaç duyduğunu belirler. Bu belirleme ile otomatikman saç ekiminin kaç liraya mal olacağı da ortaya çıkmış olur. Nakledilecek greft adedi hastanın kellik ve seyreklik alanının genişliğine ve saç sıklığına göre değişkenlik göstermektedir.

Fue yöntemiyle saç ekiminde donör bölge genelde kulak arkası ve ense bölgesi olarak belirlenir. Belli aralıklar ve sıklıklarla alınan donör greftler hastanın saç arkası bölgesinde herhangi seyrek ya da açıklık görüntüsü vermez. Fue yönteminin en büyük avantajlarından biri de budur. Hasta saç ekimi sonrası saç bütünlüğü ve görüntüsüyle tamamen doğal bir dış görünüşe sahip olacaktır.

Saç Ekiminde Doğallık

Saç Ekiminde Doğallık

Saç Ekiminde Doğallık Nedir?

Başarılı bir saç ekiminin en önemli özelliği saç ekimi olduğunun anlaşılmaması yani doğal durmasıdır. Saç ekimi yaptırmak isteyen herkes, saç ekimi operasyonu sonrasında orijinal saçlarına benzeyen naturel görünümlü doğal saçlara sahip olmak ister. Saç ekiminde doğallık da başarının en önemli kıstaslarından biridir. Saç ekiminde doğallık  tıp dünyasındaki çalışmalar ve ileri teknolojilerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte gün geçtikçe artmıştır. İşte bu yüzden, saç ektirmeyi düşünenler için saç ekiminde doğallık çok önemlidir.

FUE yönteminin kullanılmasıyla birlikte çok daha doğal ve gür görünümlü sonuçlar ortaya çıkmaya başlamış ve 2000’li yılların başından beri yaklaşık 10-15 senedir saç ekimine olan rağbet artmıştır. Bunun temel sebebi FUE yönteminin izsiz, dikişsiz daha sık ve doğal görünümlü saçlar yaratmaya yardımcı olmasıdır. Doğal görünümlü saç ekimi sayısı arttıkça ve iyileşme süreleri kısaldıkça saç ekiminin altın çağını yaşamaya başlamıştır. Günümüzde saç dökülmesi ve kelleşme ile karşı karşıya kalan insanlarında başvurduğu en kalıcı yöntem saç ekimi yöntemidir. FUE yöntemi ile saç ekiminde doğallık artmıştır. FUE yöntemi saç ekimi için çok önemli kolaylıklar sağlamış olsa da daha doğal görünüm için farklı kıstaslar da vardır.

Saç Ekiminde Doğallık Nasıl Sağlanır?

Saç ekiminde doğallığı etkileyen en önemli aşama, kanal açma işlemidir. Kanal açma işlemi esnasında ekilecek olan saçların, ne tarafa doğru büyüyeceği, ne sıklıkta ve hangi şekilde görüneceğine karar verilmiş olur açılan kanalların derinlikleri, sıklıkları, genişlikleri ve açıları ekilen saç köklerinin ne kadar doğal görüneceği konusuna direkt olarak etki eder.

SAÇ EKİM TÜRKİYE olarak, saç ekiminde doğallık bizim için temel prensiplerden biridir. Doğallığın saç ekimindeki temel yerini biliyor, daha doğal görünümlü saçlar yaratmak için alanında tecrübeli doktorlarla çalıyor, en son saç ekimi uygulamalarından ve medikal cihazlarından destek alıyoruz.

KANALLARIN SIKLIĞI

Kanallığın sıklığı saç ekiminde doğallık açısından oldukça önemlidir. Kanal açma esnasında, kanalların daha önce planlandığı şekilde ve sıklıkta doğru bir şekilde yerleştirilmesi ekilen saçların çok daha doğal bir görünüm kazanmasına sebep olur. Kanalların sıklığı, kanal açılırken deliklerin hangi bölgelere hangi sıklıkla yerleştirileceğinin doğru belirlenmesi doğal görünümlü saçlar elde edilmesi açısından oldukça önemlidir.

AÇILAN KANALLARIN AÇILARI

Doğru kanal açıları, saç ekiminde doğallık sağlarken, çim adam görüntüsünün oluşmasını engeller. Saç ekimi esnasında kanal açma işlemi özel mikro uclu sivri bir kalem ile gerçekleştirilir. Kanallar açılırken, ekim yapılacak olan bölgeye göre kanalların açıları doktor tarafından belirlenir. Saç köklerinin açıları belirlenirken doğal saç yapısının açılarından destek alınır. Alın çizgisine yapılan ekimlerde açılar tepe bölgesine göre daralmalıdır. Favori bölgesine yaklaşıldıkça açılar yine oldukça daralır çünkü burada saçların uçlarının aşağı doğru bakması beklenmektedir. Tepe noktasında ise açılar dik açıya daha yakındır.

Saç Ekiminde Doğallık ve Elbecerisi

Saç ekiminde doğallık doktorun bilgi, beceri ve tecrübesiyle doğru orantılıdır. Kanalların açılma işleminde, gerekli açıların belirlenmesi tamamen doktorun işidir. Tecrübeli bir saç ekimi doktoru en doğru açıyı çok rahat bir şekilde belirleyerek, doğal bir saç ekimi gerçekleştirilmesini sağlar.

DERİNLİĞİ ve GENİŞLİĞİ:

Açılan kanalların çapları ve derinlikleri de saç ekiminde doğallık açısında etkilidir. Her insanın saç yapısı birbirinden biraz farklıdır. İnce telli saçlar, daha ince ve küçük köklere sahip olan saçlar ya da kalın gür saçlar saç ekiminde kanalların nasıl açılacağını etkilemektedir. Kanalların saç köklerine uygun genişlikte uçlarla açılması ve doğru derinlikte olması saç köklerinin çok daha hızlı ve rahat birşekilde yuvasına yerleşerek beslenmeye başlamasını sağlar. Bunun için doktor operasyon öncesi saçın yapısın inceleyerek kanalların hangi boyutta açılacağına karar verir.

Saç Ekiminde doğallık için tecrübeli bir ekiple, hastane koşullarında saç ekimi yaptırılması gerekmektedir.

 

Saç ekiminde doğallığı sağlayan en önemli faktör kanalların doğru açıda ve derinlikte açılmasıyla sağlanır. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenler saç ekiminde kanal açma başlıklı makaleyi okuyabilirler.

 

Saç Ekiminde Enfeksiyon

Saç Ekiminde Enfeksiyon

Saç ekiminde enfeksiyon çok sık rastlanan bir tablo değildir. Ancak bu tablonun yaşanması operasyonun başarı oranı için ciddi tehdit oluşturur.

Saç ekimi her ne kadar fazla risk faktörü taşımayan bir işlem olsa da sonuçta tıbbi bir operasyondur. Donör bölgeden greftleri alma ve açılan kanallara ekim işlemi sırasında deriden içeri girilir. İşlem bölgeleri gerekli bakımlar yapılmadığında enfeksiyon kapma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon Neden Olur?

Saç ekimi steril bir ortamda hijyen koşulları sağlandıktan sonra uygulanması gereken hassas bir işlemdir. Operasyon sırasında yapılan işlemler deri altına girmeyi de gerektirdiğinden doğal olarak kafa derisinde ufak çaplı kanamalar olur. Kanama gerçekleşen bölgede ise enfeksiyon riski her zaman vardır.

Saç ekimi sonrasında enfeksiyon riskine karşı saç ekim uzmanları her zaman bir antibiyotik kullanımını önerirler. Antibiyotik kullanılmadığında saç ekimi sonrası enfeksiyonun yolu büyük ölçüde açılmış olur.

Saç ekimi işlemi esnasında yeterince steril aletlerin kullanılmaması, uygulamanın yapıldığı ortamın hijyen kurallarına uygun olmaması da operasyon sonrasında enfeksiyona yol açabilir.

Saç ekiminde enfeksiyon işlem esnasındaki faktörlerin dışında hastanın operasyon sonrası bakım ve koruma kurallarına uymamasından da gerçekleşebilmektedir. Hastanın işlem sonrası pansumanını yaptırmaması, saç ekimi sonrası ilk yıkama esnasında gerekli koşulları sağlamaması ve ekim bölgesini dış etkenlerden korumaması da risk faktörü oluşturur.

Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyon Gerçekleşirse Ne Olur?

Saç ekimi sonrasında enfeksiyon durumu yaşandığında artık o saç ekiminden başarılı sonuç vermesi neredeyse beklenemez. Çünkü enfeksiyon saç diplerinde görülen iltihaplardır. Bu iltihaplar saç derisinin ve doğal olarak yeni ekilmiş greftlerdeki saç köklerinin nefes almasını engeller.

Oksijensiz kalan kökler canlılığını yitirirler. Ölü saç köklerinde saç çıkması beklenemez. Bu durumda da yapılan işlem neredeyse boşa gider.

Küçük çaplı ya da henüz başlangıç seviyesinde olan iltihaplanmalarda erken müdahale ve tedavi ile iyileşme sağlanabilir. Böyle bir durumu en başından fark etmek için ise saç ekim bölgesini ve iyileşme sürecini yakından takip edip incelemek gerekecektir.

Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyonu Engellemek İçin Neler Yapılır?

Saç ekimi sonrası enfeksiyonu engellemek için yapılabilecek ilk şey, saç ekimini uzman bir hekim tarafından, donanımlı bir saç ekim merkezinde yaptırmaktır. Kaliteli hizmet anlayışına sahip saç ekim merkezlerinde hastanın sağlığı ve memnuniyeti ön planda olacağından, saç ekimi sonrasında enfeksiyon durumunu önlemek için en baştan önlem alınmış olacaktır.

Saç ekimi bittikten sonra hasta ve doktor arasında yapılacak “Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler” konulu görüşmede doktorun çok açıklayıcı olması, hastanın da bu açıklamaları dikkatle dinlemiş ve anlamış olması gerekmektedir. Çünkü bu görüşmede hastaya saç ekim alanına nasıl bakım yapması gerektiği ve bu bölgeyi nelere karşı nasıl koruması gerektiği anlatılır. Verimli geçecek bir doktor hasta görüşmesi kesinlikle saç ekimi sonrası enfeksiyon durumuna karşı alınacak bir önlemdir.

Saç Ekimi Sonrası Enfeksiyonu Engellemek İçin Hastanın Yapması Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi sonrası enfeksiyonu engellemek için hastanı yapması gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Saç ekimi sonrasında ilk 2 gün pansuman yaptırmak
 • Yüzüstü uyumak
 • Saç ekim sonrası için uygun bir şapka takmak
 • Saç ekim bölgesini dış etkenlere karşı korumak
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkamayı zamanında (3.gün) yapmak
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkamadan sonraki 15 gün boyunca günde 2 kez ekim alanını yıkamak
 • Saçları yıkamadan önce kabukları tamamen yumuşatacak bir losyon kullanmak
 • Saçları yıkarken mikrop öldürücü ve tahriş etmeyecek bir şampuan kullanmak
 • Saç ekim alanını mikroplara karşı korumak
 • Saç ekim alanına kesinlikle darbe almamak
 • Saç ekim alanını kaşımamak
 • Saç ekimi sonrası meydana gelen kabukları tırnaklamamak ve kaldırmamak
 • Saç ekim uzmanının önerdiği antibiyotiği düzenli kullanmak
 • Saç ekim uzmanının direktiflerine harfiyen uymak

Saç ekimi sonrasında üzerine düşen görevleri yerine getiren bir hastanın enfeksiyon kapması neredeyse imkansızdır. Bu kötü ve saç ekimi operasyonu açısından yıkıcı durumu yaşamamak için yapılması gerekenler açık ve nettir. Konuyla ilgili hassasiyetin gösterilmesi ise, saç ekim merkezi seçimiyle başlayarak, tamamen hastanın elindedir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Neden Önemlidir

Saç ekimiyle çok ilgisi olmadığı düşünebilir ancak “Saç ekimi sonrası beslenme neden önemlidir?” sorusu operasyon sonrası iyileşmeyi ve başarı oranını yakından ilgilendirir.  Çünkü yeni ekilmiş greftleri içerden olduğu kadar dışardan da desteklemek gerekmektedir.

Saç ekimi sonrası saç sağlığını destekleyecek besinler tüketmek hem iyileşme hızını hem de yeni çıkacak saçların sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu yüzden saç ekimi sonrası tüketilen besinlerin içeriği son derece önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Besinlerin Tüketimi Sakıncalıdır

Saç ekimi sonrası tüketilmesi gereken besinler kadar tüketilmeyecek besinlerin de önemi büyüktür. Saç ekimi sonrasında cips kızartma gibi yağlı yiyecekler, fast foodlar ve GDO’lu ürünler de yeni ekilmiş greftler için pek sağlıklı olmayacaktır.

Aynı zamanda saç ekimi sonrası hastanın ne kadar yemek yediği de önemlidir. Kesinlikle hazmı zor olan yemekler yenmemeli, mide tıka basa doldurulmamalıdır. Çünkü vücut besinleri hazmetmeye odaklanacağından enerjisini saç ekimi iyileşmesine veremeyecektir. Bu da hem iyileşmeyi geciktirecek hem de çıkacak yeni saçların kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir.

Saç ekimi sonrası sigara ve alkol tüketiminin de bu noktada önemi büyüktür. Alkol ve sigara kullanımı kandaki oksijen oranını düşürdüğü için saç köklerinin kandan beslenme kalitesini büyük ölçüde düşürecektir. Aynı zamanda saç ekimi sonrası sigara kullanımı kanın pıhtılaşma oranını artırdığından kan akışını da yavaşlatacaktır. Bu yüzden yine saç köklerinin kandan beslenmesi sekteye uğrayabilir.

Saç ekimi sonrası alkol alımı iyileşme hızını yavaşlatacağı gibi sarhoşluk durumu yaşandığında da ekstra bir tehlike söz konusu olacaktır. Sarhoşluk yaşayan bir hasta ekim yapılmış bölgeyi dışardan gelecek darbelere karşı koruyamaz ayrıca denge bozukluğundan kaynaklanan düşmeler ve yaralanmalar da söz konusu olabilir.

Sonuç olarak saç ekim alanının sağlığı ve hızlı iyileşmesi açısından alkol ve sigara kullanımına en az 1 hafta ara vermek en akılcı yöntem olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Besinlerin Tüketilmesi Gereklidir

Saç ekimi sonrası tüketilecek belirli bir besin listesi bulunmamaktadır. Ancak operasyon sonrası tüketilen besinlerin içeriğinde saç sağlığını destekleyici mineral ve vitaminlerin bulunması yeterli olacaktır.

Saç sağlığını en çok destekleyen içerikleri ve bulundukları besinleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • A Vitamini: Balık, ciğer, süt, yumurta gibi hayvansal gıdalar ve havuç, maydanoz, ıspanak, domates, kayısı, muz gibi sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.
 • Biotin: Yeşil yapraklı sebzeler, çiğ yumurta sarısı, fıstıkta bulunmaktadır.
 • C Vitamini: Yeşil biber, kivi, maydanoz, turunçgiller, brokoli ve çilekte bulunmaktadır.
 • E Vitamini: Ay çekirdeği, şalgam, buğday tohumu, ıspanak ve bademde bulunmaktadır.
 • Folik Asit: Karaciğer, mısır, kırmızı et, kavun, enginar ve yumurta gibi gıdalarda bulunmaktadır.

 

Saç Ekimi Restorasyon

Saç Ekimi Sonrası Restorasyon

Saç Ekimi Sonrası Restorasyon Nedir?

Saç ekimi sonrası restorasyon işlemi herhangi bir nedenle saç ekimi operasyonunun başarısız olması sonucu gerek duyulan bir düzeltme işlemidir. Saç ekimi pek çok sebepten başarısız olabilir. Bu başarısızlıklar sonucu yapılacak saç ekimi sonrası restorasyon uygulamasının ise sorunu tamamen ortadan kaldıracağına dair bir garanti verilemez. Çünkü her ne kadar düzeltme işlemi yapılsa da başarısız bir saç ekiminin etkilerini tamamen ortadan kaldırmak pek mümkün değildir.

Son yıllarda gelişen teknolojilerle birlikte saç ekim operasyonlarının başarı oranı da oldukça artmıştır. Ancak pazarın genişlemesiyle de sektörde pek çok yeni saç ekim merkezi türemiş olup, sağlıklı sonuçlar verecek operasyonlara imza atıp atamayacakları da belirsizdir. Bu yüzden hastaların saç ekimi yaptıracakları yer ve hekimi titizlikle seçmeleri tavsiye edilir. Aksi taktirde saç ekimi sonrası restorasyon gerektirebilecek tatsız durumlar ortaya çıkabilir.

Saç ekimiyle ilgili restorasyon işlemi gerektirebilecek durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Fut tekniği gibi eski bir yöntemle saç ekimi yaptırmış olmak
2- Saç ekimi esnasında saç çıkış yönünü ve açısını hesap edememek
3- Saç ekimi esnasında saç kökü derinliğini ve sıklığım doğru hesap edememek
4- Saç ekimi sonrası gerekenleri uygulamamak
5- Saç ekimi sonrası yasaklara uymamak

Fut Tekniği Gibi Eski Bir Yöntemle Saç Ekimi Yaptırmış Olmak

Fut tekniği unutulmaya yüz tutmuş eski bir saç ekim yöntemidir. Maliyeti ise yeni yöntemlere göre çok daha uygundur. Ancak bu yöntemle uygulanan saç ekimi sonrası ensede ve kulak arkası bölümde belirgin yara izleri kalır. Çünkü fut yönteminde saçlar donör bölgeden şeritler şeklinde alınır ve derinin bir kısmında derin sayılabilecek kesiler açılır. Bu işlem sonrasında ise yara izlerinin kalıcılığı kaçınılmazdır. Bu izler görüntü açısından rahatsız edicidir.

Telafisi ise o bölüme de saç ekimi yapmaktan geçer, yani saç ekimi sonrası restorasyon uygulamasından. Bu düzeltme işlemi ise donör alanı eski haline getirmeye yetmeyebilir, ancak eski saçlı haline yakın bir görüntü yakalamak mümkün olabilir.

İşin başında yapılmış bir yöntem seçimi hatası ya da ucuza kaçma durumu daha sonra hastaya daha maliyetli işlemler dizisi getirebilir.

Saç Ekimi Esnasında Saç Çıkış Yönünü ve Açısını Hesap Edememek

Araştırma yapmadan ya da sadece fiyat karşılaştırmaları yapılarak yapılan bir şaç ekim merkezi ve uzman hekim seçimi pek çok hata riski doğurabilir. Saç ekim merkezi ne kadar dolu ne kadar donanımlı olursa olsun çalışılan saç ekim uzmanı tecrübesiz ise saç ekimi işleminizi deneme olarak adlandırmak mümkündür. Çünkü saç ekimi yapabilmek için teorik bilgiler yetmez. Saç ekiminde uzman olmak çok fazla pratik gerektirir.

Tecrübesiz bir saç ekim uzmanının saç çıkış yönünü ve eğimlerini hesap etmesi çok kolay olmayacaktır. Hata yapmada risk faktörü oluşturan tecrübesizlik faktörü başarısız saç ekimi tablolarını beraberinde getirir. Yanlış açıyla alınmış ve ekilmiş saçlar kişilerde çim adam görüntüsünün ortaya çıkmasının en büyük nedenidir. Bu hatanın telafisi ise saç ekiminin tekrar yapılmasını gerektirir.

Zaten yapılmış bir saç ekimini baştan yapmak ise çok fazla zaman ve paraya mal olacaktır. Bu yüzden saç ekim uzmanı seçiminin önemini bu noktada tekrar vurgulamanın önemi büyüktür.

Saç Ekimi Esnasında Saç Kökü Derinliğini ve Sıklığını Doğru Hesap Edememek

Yeterli pratik ve tecrübeye sahip olmayan bir saç ekimi uzmanı, tıpkı saç çıkış yönü saptamada olduğu gibi saç kökü derinliği ve sıklığını da hesaplarken hatalara açıktır. Çünkü bu işlemler belli sayılarda saç ekimi yaptıktan sonra kazanılan bir beceridir. Tecrübe ve becerinin bir araya geldiği saç ekim uzmanıyla çalışmak ise daha maliyetlidir. Çünkü onların diğerlerinden farkı saç ekimi operasyonlarının başarı oranlarına garanti vermeleridir.

Saç kökü derinliği ve sıklığının ayarlanmasında yapılan hatalar donör bölgedeki sağlıklı saç köklerine zarar verebilmektedir. Aynı zamanda ekim esnasında yapılan aynı hatalar saç uzadığında orantısız ve farklı sıklıkta saç görüntüsü sağlayarak operasyonu başarısız kılar. Bu görüntüyü düzeltmek için yapılacak saç ekimi sonrası restorasyon işleminde uzman hekim mevcut sayım ve analizleri tekrar yaparak yeni bir saç ekimi yapmak zorunda kalacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Gerekenleri Uygulamamak

Saç ekimi esnasında yapılan hatalar saç ekimi sonrası restorasyon uygulaması gerektirir. Bu hatalar saç ekim uzmanının tecrübe ve pratik yetersizliğinden kaynaklanır. Ancak başarıyla uygulanmış bir saç ekimi sonrasında hastanın üzerine düşen görevleri yerine getirmemesi de restorasyon işlemleri gerektirebilir.
Saç ekimi sonrasında uygulanmadığı takdirde yeni ekilmiş greftlere zarar verebilecek durumları şöyle sıralayabiliriz:
• Saç ekimi sonrasındaki 2 günlük pansuman programına uymamak
• İlk yıkama işlemi esnasında gerekli noktalara dikkat etmemek
• Ekim bölgesini dış etkenlerden korumamak
• Operasyon sonrası yüz üstü yatmamak
• Verilen ilaçları kullanmamak
• Gerekli sıklıkta saçları yıkamamak

Saç Ekimi Sonrası Yasaklara Uymamak

Saç ekimi sonrasında yapılması gereken bir çok şey olduğu gibi uzak durulması gereken de pek çok unsur vardır. Bu yasaklara uyulmadığı takdirde saç kökleri zarar görür. Aynı zamanda saç çıkışı sağlanamayabilir. Söz konusu yasakları ise şöyle sıralayabiliriz.

Saç ekimi sonrası;

• Ağır sporlar yapmak
• Cinsel ilişkide bulunmak
• Kafaya darbe almak
• Denize ya da havuza girmek
• Kabukları kaşımak ya da tırnaklamak

Sonuç olarak saç ekiminin hakkını verebilecek tecrübeli ve becerikli bir saç ekim uzmanıyla çalışmadığınız sürece ve operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken unsurları göz ardı ettiğinizde sizin için de saç ekimi sonrası restorasyon uygulaması kaçınılmaz olacaktır. Bu tatsız durumu yaşayıp derme çatma bir saç ekimi tecrübesi edinmeden önce, Saç Ekimi Türkiye’nin uzman kadrosuyla ve kaliteli hizmet anlayışıyla tek bir tık sayesinde tanımanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Ayrıntılı bilgi ve ücretsiz ön muayene randevusu almak için tıklayınız.

TOP