Saç ekimi uzun zaman, emek ve para harcanarak gerçekleştirilen hassas bir operasyondur. Operasyon gerçekleştirilirken sarf edilen azami dikkat ve hassasiyetin ameliyat sonrası da hasta tarafından gösterilmesi gerekmektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurların başında cinsel ilişki gelmektedir. “Saç ekimi sonrası cinsel ilişki yasak mıdır?” sorusuna verilecek net bir cevap vardır: EVET!

Saç Ekimi Sonrasında Cinsel İlişki Neden Yasaktır?

Cinsel ilişki günlük hayatımızın bir parçasıdır. Cinsel ilişki esnasında kişiler gerilebilir, kasılabilir ve ani hareketlerine engel olamayabilirler. İşte cinsel ilişki esnasında ortaya çıkabilecek bu gibi durumlar saç ekiminin başarı oranına negatif etki eder.

Saç ekimi sonrası kritik dönem ilk 10 gündür ve operasyon sonrası 10-12 gün arasında bir süre için hastalardan cinsel ilişkiye girmemeleri istenir. Bu tamamen hastanın kendi avantajınadır. Çünkü cinsel ilişki sırasında kişinin kan basıncı artar ve dolayısıyla greftlere içerden baskı uygulanır. Bu baskı arttığında greftlerde dışarı atma ve deformasyon oluşabilir. Yerinden çıkmış ve ya deforme olmuş bir greft kısa zamanda ölür. Ölü bir greftten ise saç çıkışı beklenemez. Bu durumda hasta 1 ila 4 adet arası saç teli şansını kaybetmiş olacaktır.

Cinsel ilişki esnasında kişi kontrolsüzce terleyebilir. Bu terleme de yeni ekilmiş saç köklerine zarar verebileceği gibi donör bölgenin de iyileşme durumunu olumsuz etkiler.

Kısacası operasyon sonrası sizi nefes nefese bırakacak bir cinsel aktivite, saç ekimi işleminizin başarı oranını direkt olarak aşağıya çeker. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, operasyon sonrası cinsel ilişkiden mutlaka uzak durulmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Kaç Gün Süreyle Yasaktır?

Saç ekimi sonrasında ilk iyileşme süresi 10-12 gündür. Bu süre içerisinde cinsel ilişkiden kesin suretle uzak durmak şarttır. Ancak ekim alanı ve greft sayısına göre farklılık gösterebilecek bir süre olduğundan uzman hekimle operasyon sonrası bu konu mutlaka görüşülmelidir. Cinsel aktivitelerden uzak durulacak kesin süreyi size işlemi uygulayan uzmanınız verebilecektir.

Saç ekiminden 10-12 gün sonra, cinsel aktiviteyle birlikte, operasyon sonrası yasaklanan pek çok şey ile ilgili yasaklar da kalkmış olacaktır.

Saç ekimi sonrası her türlü kardiyovasküler aktiviteden uzak durulmalıdır.

TOP